WESTLAND SEA KING

 

Popis

    Westland WS-61 Sea King je licenčne vyrábaná verzia amerického Sikorsky S-61 v spoločnosti Westland. Vrtuľník sa výrazne líši od americkej verzie motormi Rolls-Royce Gnome, britskou avionikou, elektronickými bojovými systémami a plne elektronickým systémom riadenia letu. Sea King bol pôvodne navrhnutý pre vedenie proti-ponorkového boja (ASW).

    V britskej službe Westland Sea King poskytuje širokú škálu služieb ako v Royal Navy, tak i v Royal Air Force. Sea King je možno najviac známy vo svojej funkcii SAR (Search and Rescue) pre Royal Navy (červeno-šedá kamufláž) alebo pre RAF (žlté sfarbenie). Sea King bol tiež prispôsobený pre plnenie požiadavky včasného varavania a prieskumu pre Royal Navy.

Model

 

VÝROBCA

AIRFIX

TYP

WESTLAND SEA KING AEW.MK2/ASaC.MK7

MIERKA

1:72

DOPLNKY

scratch

POSTAVENÉ

20.3.2013 – 2.6.2013

POZNÁMKA

Zmena verzie na Westland Sea King HAR.3

Stavba

    Napriek rozhodnutiu odložiť stavebnicu Airfix až na dno skladu (po prehliadke dielov), som sa predsa rozhýbal... Nejaka škatula plná polystyrénu ma predsa nezloží! Takže som sa rozhodol postaviť nádherne žltý Sea King v markingu RAF SAR. Keďže je stavebnica aká je, bude to zároveň môj prvý transportný vrtuľník s uzavretou Cargo kabínou.

    Po prvom dni sú obrúsené všetky pozitívne nity, prenitujem nanovo. Skúšobné zlícovanie vyvolalo prudké nutkanie okamžite utekať do obchodu pre novú zásobu tmelu. Nevadí - zvládneme.

    Po prebrúsení pôvodných nitov, nakoľko rady neboli kompletné, niektoré sa strácali a niektoré pôsobili ako mostové šróby, som každú polovicu onitoval... Moje prvé nitovanie. To si samozrejme vypýtalo svoju daň. Nitové rady neboli z najrovnejších, a hlavne po spojení polovíc trupu bolo jasné, že takto to skutočne nemohlo ostať. Takže dve kolá brúsenia, zastreknutia surfom a opätovné brúsenie. Rozhodol som sa, že vyskúšam dekály pozitívnych nitov, ktoré mi už dlhší čas hlivia v skrini.

    Kokpit išiel dohromady vcelku v pohode, aj keď páky kolektívu som radšej vytvoril nové z profilu a cykliku som kanibalizoval z vrakoviska Mi-17.

    Okienka sú kapitolou samou o sebe – hrúbka čelného panciera najnovšieho bojového tankuy prvej línie, spolu s prepadmi po vtiahnutí materiálu a deformáciami zabraňuje akejkoľvek priehľadnosti. Navyše rozmerovo sú tiež mimo otvorov v trupe. Bude musieť dotiahnuť tmel, či Testors lepidlo. Do trupu som vyfrézoval stupačky, ktoré sa v pôvodnom rytí strácali a podlepil som ich tenkým plastom. Vybrúsil som tiež hrdlá na palivo. Akosi na ne zabudli...

Medzičasom som pripravil hlavný rotor. Jednotlivé listy som na nábežnej hrane vystužil profilom evergreen – inak sa krútili a navyše pôsobili dosť odzobane.

    Zlepil som polovice trupu, doštičkami vypodložil kryty motorov a doplnil i materiál na lem skla kokpitu – miestami chýbal cca 1 mm - a natiahol tmel. V zadnej časti za priestorom reduktora bola "plánovaná" diera. Rozhodol som sa ju uzavrieť doštičkami a dorobil som i predĺženie krytu hriadeľa vyrovnávacieho motora. Nad reduktor som vyfrézoval plast a vlepil sieťovinu ako náhradu za to čo bolo pôvodne vylisované ako ventilačné mriežky. 

Zlepený trup, vytmelený a vybrúsený. Prestrekol som bielym surfom a vyleštil. Nasledovali 3 tenké vrstvy žltej farby. Ďalší krok trval s prestávkami dva týždne :( . Postupne som nanášal dekály nitov od HGW. Nasledovalo opätovné prestreknutie žltou Tamiya farbou – a chyba lávky. Akryl nekryje a nity sú stále čierne. Keďže ani po piatich vrstvách nástreku žltou farbou Tamiya nity nijako neustúpili, musel som siahnuť po Revell Enamel. 2-3 tenké vrstvy a nity sa pekne skryli tak, že z diaľky splývajú, ale z bližšieho pohľadu sú jasne viditeľné. Samozrejme, trochu to odniesol povrch, ktorý už nie je taký hladký. Dúfam, že Sidolux pomôže... Dokončil som drobnosti, natieral som Vallejo farbami. Dekály sú vytlačené na laserovej tlačiarni. Klasický postup lesklý lak, dekály, lesklý lak (ako inak Sidolux). Tieňovanie som vyskúšal zmesou Tamiya čierna s hnedou, riedené X-20A s retarderom v pomere 1:2:15 . Na pozičné svetlá som vyskúšal číre odliatky CMK, podfarbené modrou a červenou. Vcelku realistický efekt na takúto mierku.

S hotovým modelom som spokojný, vo vitríne sa vyníma pekne – väčšie ambície som ani nemal.

 

Viac už v galérii.