EUROCOPTER TIGER ARH

 

Popis

Bojový vrtuľník EC-665 Tiger vznikol ako spoločný produkt vývoja protitankového útočného vrtuľníka v rámci krajín Nemecka a Francúzka. Od počiatku boli navrhované dva

základné varianty:

1. Nemecká – UHT: útočná protitanková, s pozorovacím púzdrom nad hlavou nosného rotoru. Nie je vyzbrojená vlastnou hlavňovou výzbrojou. Používa PLRS AIM-92 Stinger, raketové bloky 70 mm Hydra a riadené protizemné strely PARS 3 LR, HOT3.

2. Francúzka – HAP: Podporná a eskortná verzia. Využíva stabilizované opto-elektronické púzdro Sagem Strix nad kabínou operátora. Je vybavená 30mm kanónom Rheinmetall RMK30, a používa odlišné raketové systémy, napr.: Spike ER, SNEB. Pre vlastnú obranu má k dispozícii PLRS MISTRAL.

Na rozdiel od väčšiny podobných typov vrtuľníkov sedí pilot v prednej pozícií a operátor zbraní na zadnej, nakoľko všetky zbraňové systémy ovláda pomocou MFD v kabíne.

Z verzie HAP vychádza model objednaný pre AUSTRÁLIU, verzia ARH. Je vybavená výkonnejšími motormi MTR390, laserovým značkovačom a strelami HELLFIRE II, novými kontajnermi pre neriadené rakety, inovovanou elektronicku výbavou.

Zaujímavé stránky: https://www.airforce-technology.com/projects/ec665-tiger-helicopter/

                               https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_Tiger 


 

Model

 

VÝROBCA

Revell

TYP

Eurocopter TIGER UHT/HAP

MIERKA

1:72

DOPLNKY

scratch

POSTAVENÉ

2012

POZNÁMKA

Zmena verzie na ARH

Stavba

Stavebnica nevybočuje zo štandardu Revell – diely odstreknuté zo zeleného plastu idú vcelku dobre opracovať. Na niektorých dieloch sú ale dosť výrazné prepadliny (kanón, púzdra), na iných vidieť jasnú stopu po delení formy.

Stavbu som začal klasicky kokpitom, namaľovaný štetcom, farbami Vallejo. Trup vyžadoval pretmelenie hlavne na nose – je to daň za  výmenný typ - podľa verzie. 

Z hľadiska úprav sú to hlavne od nuly vyrobené 7-násobné raketnice z mosadzných trubičiek a tmelu, nová satelitná anténa a nahradenie naznačeného reliéfu mosadznou sieťovinou. Ako výzbroj som použil OZ pre rakety Hydra a Hellfire II (použité z UH60 od Hasegawa).

Všetky dekály som kompletne pripravil v CorelDRAW a vytlačil na laserovej tlačiarni. Na predný nápis som použil masky, kt. mi vyrezali v reklamke. Striekané farbami Revell.

Stavba bola veľmi príjemná a dobre som si ju užil.

 

Viac v galérii.