Mi-2 URPG

Popis

Nakoľko boli vrtuľníky Mi-2 jediné „ľahké“ vrtuľníky používané v rámci armád Varšavskej zmluvy, neprekvapí že sa ich výrobca snažil upravovať pre rôzne účely. Napriek tomu, že slabé, zato však maximálne smädné motory prečkali celú výrobu prakticky bez zmien, pod vrtuľníkom sa objavovali rôzne zariadenia. Vzniklo cca 20 rôznych verzií, z ktorých ma najviac dostala „Rambo" verzia vyzbrojená okrem zabudovaného kanóna NS-23KM štyrmi protitankovými riadenými strelami MALJUTKA, štyrmi protilietadlovými strelami 9M32M STRELA-2M a v kabíne boli ešte v odsuvných oknách lafetované dva ľahké guľomety PKM. Verzia bola vyrobená pre Poľsko a  Mjanmarsko.


 

Vcelku by som rád videl, ako takto naložený Ozembuch lietal - hlavne v lete, a ako obsluha dokázala vo vibrujúcej a trasúcej sa kabíne uriadiť protitankovú strelu...

Model

 

VÝROBCA

Hobby Boss

TYP

Mi-2US "Hoplit" Gunship Variant

MIERKA

1:72

DOPLNKY

Scratch, Quickboost prístrojovka a Hoplite set, Hlava rotora INTECH

POSTAVENÉ

2012

POZNÁMKA

Oproti krabičke zmena verzie na URP-G

Stavba

Stavebnica spoločnosti Hobby Boss je jednou z najlepších stavebníc tohto modelu v mierke 1:72. Najväčším problémom je prerastená hlava nosného rotoru, ale bohužiaľ s tým som musel žiť (neplánoval som kvôli jednému dielu kupovať novú stavebnicu O-Kit...)

    Pre doplnenie som dokúpil nový prístrojový panel od Quickboost a tiež ich Set, obsahujúci prednú časť motorového priestoru a výfuky – boli naozaj lepšie ako pôvodné.

Zostava kabíny šla vcelku pekne k sebe. Opravil som len polohu páky kolektívu pre ľavého pilota a nadstavil prístrojový panel tak, aby nebolo vidieť skrz spodné okná. V priestore zadnej kabíny som dorobil prístrojové vybavenie a upravil okná tak, aby mohli byť v odsunutej polohe pre lafetovanie guľometov - dopracoval som vodiace lišty. Guľometom som dorobil zásobníky a odvŕtal pažby.

Odlievanú časť sania k motorom som lepil na celopriehľadnú prednú časť kokpitu bezvýparovým sekundovým lepidlom UHU.

Výzbroj bola kapitola sama o sebe. Kanónu som vymenil hlaveň – nová je z injekčnej ihly. PTRS MALJUTKA sú zo stavebnice O-Kit, rovnako ako torzo PLS STRELA. Nosiče výzbroje sú dorobené z plastových profilov. 

Kamufláž som vybral Poľskú, kde ma priam uchvátili blankytne modré polia :) .

Model je striekaný farbami Revell, detaily sú maľované štetcom farbami Vallejo, lak používam Sidolux.

Mi-2URP-G sa vo vitríne vedľa „bezbrannej“ verzie používanej na Slovensku vyníma krásne. Stavba bola príjemná a model až na spomínanú rotorovú hlavu svoju predlohu pripomína naozaj dobre.

 

ERRATA: 25.5.2014 - Našiel som akciu na stavebnice MI-2 od INTECH-u - 2€ :)  . Takže okamžite som ju objednal a vykuchal rotorovú hlavu. Ovládacie ramienka som i tak ale radšej narezal z profilu Evergreen. Pôvodné listy rotoru som odrezal a pomocou vlepených čapov z drôtu pripojil k novej hlave. Konečne je RAMBO JET proporčne správne a ja môžem kľudne spávať...

Viac v  galérii .