Mil Mi-2  Slovak Air Force

Popis

Vrtuľníky Mi-2 sú na Slovensku a predtým i v Československu (od roku 1972) dobre známe. Poznáme ich ako stroje používané v armáde, políciou a od roku 1987 v roli záchranárskych vrtuľníkov leteckej záchrannej služby. Taktiež poľnohospodári a lesníci často využívali služieb ich prevádzkovateľa Slov-air. Napriek oficiálnemu názvu, prípadne NATO kódu HOPLITE si medzi pilotmi vyslúžil i iné názvy : Quasimodo, Spermia, Ozembuch...

Úplná dokumentácia strojov, pôvodne navrhnutých v Sovietskej konštrukčnej kancelárii Mil, bola odovzdaná do Poľska kde prebiehala kompletná výroba vrtuľníkov, vrátane ich motorov Klimov GTD-350 od roku 1966. Mi-2 ako prvé vrtuľníky u nás poháňané turbohriadeľovými motormi boli spočiatku naozaj pokrokové, avšak počas nasledujúcich temer 30 rokov služby samozrejme zastarávali – ako avionikou, tak hlavne nedostatočným výkonom motorov. Do roku 1998 ich bolo vyrobených okolo 5 400 – a to s minimom konštrukčných zmien.

Zaujímavé stránky:

https://www.vrtulnik.cz/, https://www.helicopter-database.de/mi2_varianten.php

 

Model

 

VÝROBCA

O-Kit (Intech)

TYP

Mi-2 HOPLITE Warsaw Pact & Air Force

MIERKA

1:72

DOPLNKY

scratch

POSTAVENÉ

2011

POZNÁMKA

Krabička obsahuje PUR diely a aršík leptov

Stavba

Stavebnica spoločnosti O-Kit je vlastne prebalený Intech s doplnenými PUR dielmi a planžetkou leptov. Od začiatku som bol rozhodnutý stavať Mi-2 v Slovenských farbách. Lietali bez výzbroje, zato kvôli enormne smädným motorom s prídavnými nádržami (len taká konštrukčná perlička - po inštalácií prídavných nádrží sa nedali otvoriť dvere pilota :) ). Z PUR dielov som použil interiér kokpitu, i keď bolo nutné navyše z plastovej doštičky vyrobiť a doplniť strop kabíny. Bohužiaľ po uzavretí polovičiek trupu nie je dnu cez hrubé a skresľujúce okienka skoro vidieť, takže celá práca s detailmi je ukrytá – nevadí, hlavne že ja o nich viem... Nepoužil som výfuky zo stavebnice – boli veľmi hrubé a krátke, radšej som vyrobil náhradu zo slamiek. Modelu dosť pomohli hlavne lepty – stúpačky a držiaky prídavných nádrží odvzdušňovacie potrubia a mriežky.

Čo sa týka presnosti stavebnice, detailné zhrnutie a porovnanie so stavebnicami iných výrobcov môžete nájsť v Modelári 11/2011 . Síce je model oproti predlohe hlavne užší, mám z neho príjemný pocit a naše Mi-2 rozhodne pripomína.

 

Viac v galérii.