Westland Wessex HAS.3

 

Popis

Westland Wessex je britská verzia vrtuľníka Sikorsky S-58 "Choctaw". Poháňaný je turbohriadeľovým motorom Napier Gazell, po prvýkrát vzlietol v tejto konfigurácii dňa 17. mája 1957. Od roku 1961 bol využívaný pre hliadkovanie a protiponorkové akcie (HAS.1, HAS.3). V aktívnej službe je používaný dodnes.

Začiatkom 60 rokov minulého storočia bol upravený pre potreby RAF, a neskôr Royal Marines ako univerzálny transportný vrtuľník, Air Ambulance a pre úlohy podpory pozemných vojsk. Oproti HAS.1 je vybavený  motorom Rolls-Royce Gnome. Vizuálne je odlíšiteľný zväčšenou kapotážou motora a jediným veľkým výfukom na každej strane nosa (HAS.1, HAS.3 poháňané motormi Napier Gazell majú pár menších výfukov na oboch stranách).

Model

 

VÝROBCA

ITALERI

TYP

Westland Wessex HAS.3

MIERKA

1:72

DOPLNKY

Masky a interiérové lepty Eduard SS464,

Resin sada príslušenstva BlackDog

POSTAVENÉ

2013

POZNÁMKA

 

Stavba

Pri stavbe tohto vrtuľníka som použil lepty Eduard pre vylepšenie vzhľadu kokpitu. Pokiaľ ich tam človek hľadá, dajú sa vidieť, ale v súvislosti s tým, že kokpit je celý uzavretý, nebola táto investícia až natoľko prínosná, ako som čakal...

Model sa stavia v celku pohodovo. Neskoro som si však všimol, ze  je potrebné zatmeliť pôvodné stúpačky do kokpitu a otvory pri podlahe na pravej strane trupu – daň za zhodné výlisky s UH-34J -na čo však návod neupozorňuje. Vnútro Cargo kabíny je úplne prázdne, preto som zo „skladu“ použil lavicu a vložil nesený náklad zo sady US equipment (BLACKDOG). I keď na bokoch kabíny bola znázornená konštrukcia, bolo tam toľko stôp po vyhadzovačoch, že som všetko kompletne pretmelil, zbrúsil a následne vytvoril novú konštrukciu z plastových profilov. Dorobil som z plastovej doštičky i strop, nakoľko v stavebnici nie je žiadny a cez otvorené dvere by bolo vidieť prieduchy chladenia oleja. Z tamiya pásky som naznačil popruhmi uzavrety otvor do chvostového nosníka. Z drátu som doplnil externé rozvody. Vetranie k prevodovkám chvostového rotora som odbrúsil a nahradil sieťkou.

Na tomto modeli som prvý krát použil farby Tamiya akryl. Pracovalo sa s nimi výborne, i keď som sa nevyhol začiatočníckym chybám. Viac v galérii.