Kamov Ka-29 Helix-B

Popis

Konštrukčná kancelária Kamov produkovala vrtuľníky hlavne pre Námorné sily Sovietskeho zväzu, neskôr Ruska a nástupníckych štátov. Hlavným rysom sú dva súosé nosné rotory v usporiadaní nad sebou. Táto koncepcia umožňuje zmenšiť plochu každého z nich a zároveň odstraňuje nutnosť vyrovnávacieho rotora, ktorý býva veľmi zraniteľný. Tiež to umožňuje skrátiť chvostovú časť, čo je veľmi výhodné práve na obmedzenej ploche lodnej paluby.

Kamov Ka-29 Helix-B je útočný - transportný vrtuľník. Koncepčne vychádza zo stroja Ka-27, oproti ktorému má rozšírenú pancierovanú kabínu. Je vyzbrojený rotačným guľometom GshG-7.62 umiestneným pod odklopným krytom,

Na ľavom boku neseným 30mm kanónom Shipunov 2A42 a dvoma externými pylónmi so štyrmi upevňovacími miestami na nesenie rôznej výzbroje, vrátane riadených striel ATAKA.

 

Model

 

VÝROBCA

Hobby Boss

TYP

Ka-29 Helix-B

MIERKA

1:72

DOPLNKY

scratch

POSTAVENÉ

2011

POZNÁMKA

Krabička obsahuje rozsiahle rámčeky s výzbrojou použiteľnou i v iných modeloch

Stavba

V celku veľmi pohodová stavba, ktorú som si musel samozrejme ozvláštniť. Vybavenie kokpitu bolo veľmi chabé, prístrojová doska neobsahovala žiaden reliéf, a nie sú obsiahnuté ani jej dekály. Z toho dôvodu som z plastovej guľatiny narezal valčeky, ktorými som aspoň sčasti simuloval ovládacie  prvky . Upínacie pásy sú z 1mm širokej maskovacej pásky. Páčil sa mi otvorený kryt predného pohyblivého guľometu, takže som čelo vyrezal, upravil a vložil vystružlikaný zväzok hlavní. Hlaveň a úsťová brzda kanónu sú odvŕtané. Spodná strana záveru je doplnená kúskami plastu, nakoľko bola prázdna ako čínska hračka...

Kamufláž a dekály sú priamo z krabičky. Model je striekaný farbami Revell, odtiene sú namiešané od oka... Detaily v kokpite farbené štetcom farbami Vallejo.

Viac v galérii.